Recent Posts

Bestsellers

Med na raňajky

Med na raňajky

Často dostávame otázku, ako dostať viac medu do jedálnička. Ľudia dnes chcú žiť zdravšie, obmedzovať príjem rafinovaného cukru a zvyšovať podiel prírodných surovín v strave. Sladké si radi doprajeme aj my, ale radšej vo forme surového medu, ako glukózového sirupu. Najradšej jeme med na raňajky, lebo nám dá dostatok energie na celé predpoludnie. Tu je zopár rád ako skombinovať zdravé a sladké:

1) Klasika: med do čaju. Nezáleží, či použijete med tekutý alebo pastovaný. Dôležité je, aby nebol príliš aromatický (napr. agátový) a neprebil vôňou a chuťou váš drahý sypaný čaj ako napríklad japonskú senchu:). Tiež dajte pozor, aby ste med neprimiešavali za horúca. Počkajte, kým čaj vychladne tak, že môžete chytiť šálku komfortne do ruky. Pri bežnom mede na tom až tak nezáleží, lebo ten už bol predtým zohrievaný a neobsahuje žiadne enzýmy. Pri surovom mede by to ale bola škoda, pretože horúci čaj by zlikvidoval tie najviac liečivé zložky medu.

2) Ďalšia klasika: med na chlieb. Odporúčame kváskový chlieb s maslom a pastovaným medom. Pastovaný nebude stekať z chleba. Vyhnete sa tak medu na rukách, rukávoch, či obruse:)

3) Ovsené/jačmenné/pšeničné vločky s mliekom, orechami a medom. Neodporúčame pražené sladené musli, ani sladké cereálie cielené pre deti. Obyčajné vločky sú zdravšie a med im dodá tú správnu chuť, aby ste sa nemuseli nútiť žiť zdravo:)

4) Biely jogurt s ovocím a medom. Biely jogurt je nielen lacnejší, ale oveľa zdravší ako ochutené jogurty. Bežný ochutený "ovocný" jogurt obsahuje v priemere 4-5 kociek cukru v jednom kelímku!!! Naša rodina ich už dávno prestala kupovať. V lete deti pozbierajú úrodu ríbezlí a rakytníka, ktoré na zimu zamrazíme. Na raňajky idú do bieleho jogurtu, ale pozor, iba s medom. Bez medu by chuť bola horko-kyslá, no s medom je to pochúťka pre dospelých aj deti:)

Na fotke sme použili náš najnovší med - z lesných kvetov. Tento je asi náš najviac aromatický med, s výraznou vôňou aj chuťou. Skôr ako do čaju, ho odporúčame na chlieb alebo do vločiek s mliekom. Jeho konzistencia je úplne unikátna, ako v žiadnom inom mede od nás. Nie je priehľadný tekutý, ale zase ani hustý krémový. Tento by sa mohol predávať v lekárňach ako liek - bol dopracovaný v lesoch mimo doletu včiel od ľudských obydlí, záhrad a polí - a je samozrejme v surovom stave, bez zohrievania a homogenizácie.

Ak máte svoje tipy na zdravé raňajky, podeľte sa s nimi dole v komentároch. Radi si ich prečítame:)

Product successfully added to the product comparison!