Nedávne

Najžiadanejšie

Lipa a pohánka - raz za život

Lipa a pohánka - raz za život

Koncom júna sa v našom včelárstve začala črtať neočakávaná ale zaujímavá situácia. Bolo to obdobie kedy mali včely oddychovať medzi dvoma veľkými znáškami: agátovou a slnečnicovou.

Lipa práve odkvitla, ale všimli sme si, že včely sú stále aktívne, nosili nektár. Podľa smeru letu včiel sme sa vybrali hľadať zdroj znášky. Asi kilometer na sever, za kopcom, sme objavili pohánkové pole. Bolo to malé prekvapenie, lebo pohánku sme v týchto končinách ešte nevideli.

Mali sme dve možnosti: vytočiť zvlášť lipový a zvlášť pohánkový med alebo počkať a vytočiť kombináciu lipovo-pohánkového medu. Na našom facebooku sme sa opýtali fanúšikov čo preferujú a vyhrala kombinácia. 

Je to zaujímavá kombinácia, spája totiž dva špecifické typy medov: zatiaľ čo lipový med je svetlý, pohánkový je tmavý a preto je farba tohoto medu svetlohnedá, podobná svetlému lesnému medu. Tento med má vysoký obsah minerálov, železa, bielkovín a antioxidantov. Svojim zložením predstavuje tento med alternatívu k manukovému medu z Nového Zélandu.

Med tiež zaujímavo spája dve krajiny. Keďže naše včely sú na slovensko-maďarskej hranici, nektár pochádza z lipového hája v maďarskej obci Tornyosnémeti a zároveň z iba niekoľko sto metrov vzdialeného pohánkového poľa v slovenskej obci Milhosť.

Takýto sa nám podaril po prvý krát a možno aj posledný. Takáto kombinácia si vyžaduje, aby vyšlo viac vecí naraz a mnohé z nich nemá včelár pod kontrolou. A čo je najdôležitejšie, chutí vynikajúco!

Product successfully added to the product comparison!