Nedávne

Najžiadanejšie

Agátový med - čo o ňom neviete

Agátový med - čo o ňom neviete

Agátový med poznajú snáď všetci. Je svetlej farby a kryštalizuje veeeľmi pomaly. Preto nám robí radosť tým, že ostáva dlho tekutý. Máme pre vás ale niekoľko faktov, o ktorých ste možno ešte nepočuli: 

- agátový med pochádza zo stromov, ktoré sa nazývajú bielý agát, čierny struk (black locust), falošný agát alebo americký agát.

- má delikátnu chuť s podtónom vanilky a dobre sa kombinuje so syrom.

- je to druh medu veľmi cenený na americkom trhu, kde sú všeobecne populárnejšie svetlejšie medy. V Európe sú opačne vo väčšom dopyte tmavšie medy.

- strom agátu je inváznym druhom a do Európy sa dostal v 17. storočí z Ameriky. V Európe sa najviac vyskytuje v Maďarsku, kde zaberá štvrtinu všetkých lesov. Brusel dokonca uvažoval o vykynožení agátu, ako invázneho druhu, v Európe, čo sa nestretlo s pochopením hlavne v Maďarsku. Stromy sú nenáročné na živiny, dobre znášajú sucho a preto sa využívajú v Ázii proti erózii pôdy.

- agátový med má najnižší objem peľu zo všetkých kvetových medov u nás a preto je najmenej alergénny. 

- agát patrí medzi bôbovité rastliny (dreviny) a preto je vlastne strukovinou.

- je stále predmetom debát či agátový med dokáže znížiť ,množstvo cukru v krvi. Existujú ale štúdie, ktoré to potrvdzujú. Pre svoj nízky objem sacharózy sa agátový med používa ako prírodné sladidlo, lebo umožňuje lepšiu kontrolu hladiny cukru v krvi.

- agátový med obsahuje zdraviu prospešné látky ako sú enzýmy, železo, draslík, zinok, vápnik, vitamín C - antioxidanty, ktoré redukujú kožné vrásky a jazvy.

Agátový med je prírodný zvlhčovač, ktorý organicky zjemňuje pokožku. Preto ho využívame vo výrobe našich telových krémov, balzamov na pery a mydiel. Ten istý med samozrejme ponúkame pre gurmánov aj na priamu konzumáciu. Dobrú chuť!

Product successfully added to the product comparison!