Recent Posts

Bestsellers

Kde sa rodí kvalitný med

Kde sa rodí kvalitný med

Minulý rok som sa rozhodol pustiť do rekonštrukcie chátrajúceho približne 50-ročného včelína. V čase, kedy bol postavený mojím otcom, bol obsadený šestnástimi úľmi. To už dnes nie je možné, lebo za tie roky sa ocitol v zastavanej oblasti rodinných domov.

Množstvo včiel z toľkých úľov by mohlo vadiť susedom. Tento včelín má pre mňa ale vysokú sentimentálnu hodnotu a navyše som fanúšik opráv starých vecí namiesto kupovania nových.

Padlo rozhodnutie včelín obnoviť a namiesto veľkých plnohodnotných úľov, do neho nasťahovať malé oplodniaky. Oplodniak je maličký úľ, do ktorého sa zmestia maximálne zo dve hrste včiel a slúži počas obdobia, kým sa včelia kráľovná oplodní. Po jej oplodnení sa matka premiestni z oplodniaka do veľkého úľa, ktorý ju potrebuje. 

Šestnásť oplodniakov už nepredstavuje také množstvo včiel, ktoré by ohrozovalo susedov. Navyše, kríky a stromy vysadené pred včelínom budú nútiť včely lietať vo vyššej výške než v akej sa pohybujú ľudia.

Včelín dostal najprv novú strechu. Potom sa opravili praskliny a odbité rohy na múroch. Po novej omietke a farbe prišla na rad drevená predná časť. Poškodené drevo sa nahradilo novým a všetko drevo dostalo niekoľko ochranných náterov. Nasledovalo zasklenie rozbitých okien a ich zatmelenie. Nakoniec prišla vizuálne najatraktívnejšia časť - osadenie farebných tabuliek na každé miesto oplodniakov.

Výroba tabúľ bola jediná časť rekonštukcie, ktorú som nerobil ja, včelár, ale moja švagriná Zuzana, talentovaná maliarka počas materskej. Každá tabuľa predstavuje jednu čnosť praktizovanú včelami a jej latinský názov. V mnohých čnostiach nám ľuďom môžu ísť včely príkladom: fortitudo - odvaha, fides - vernosť, industria - usilovnosť, humilitas - pokora a mnohé ďalšie. Nakoniec ešte pribudol nápis s odkazom pre včelára a jeho pomocníkov: "Tu uč sa usilovnosti a poriadku".

Takže kde sa rodí kvalitný med? V silných včelích rodinách a tie si vyžadujú mladú silnú včeliu kráľovnú. Tie naše budú vyrastať v krásnych domovoch:)

Štefan Slezák, včelár u Včiel sv. Ambróza

Product successfully added to the product comparison!