4 veci, ktoré by ste mali vedieť o propolise
Včely sv. Ambróza je rodinné včelárstvo, ktoré funguje už tretiu generáciu. Na výrobu našich produktov používame štyri dôležité zložky vyrábané včelami: med, materská kašička, vosk a propolis. Každá je úžasná a v prírode absolútne nenahraditeľná, ale propolis má svoje vlastné čaro.
Ide v podstate o živicu, preto pri teplote nad 20℃ zmäkne ako žuvačka a pri nižších teplotách zas stvrdne skoro na kameň.
Včely zbierajú miazgu z ihličnanov a živicu z púčikov na stromoch, čo potom zmiešajú s peľom a enzýmami, aby vyrobili propolis. Tak ako pri mede, aj zloženie propolisu sa líši podľa oblasti ale môže sa líšiť aj v úľoch jedného včelárstva. Konkrétne chemické zloženie propolisu vždy závisí od druhov rastlín z ktorých včely zbierali miazgu a živicu. Postupne ako sa dozvedáme o propolise viac a viac, rastie aj zoznam možností využitia tejto neuveriteľnej látky. Nižšie uvádzame štyri zaujímavé fakty o propolise. Ide o využitia úžitkové aj medicínske, pre včely aj ľudí.
Včely používajú propolis na mumifikáciu
Asi už viete, že včely sú usilovné. Okrem toho sú aj veľmi čistotné bytosti. Zbavujú sa všetkého odpadu v úli tak ako my vynášame z domu smeti. Niekedy však do úľa vnikne väčší votrelec, napríklad myš. Včely sa väčšinou vedia sami zbaviť takýchto neželaných návštevníkov, ale zostane im v úli zdochlina, ktorá je príliš ťažká na to, aby ju vytiahli von.
Hniloba je prirodzený proces rozpadu bielkovín. Aj keď je tento proces prírodný, je nechutný a zapáchajúci. Žiadna slušne vychovaná včela nechce hnijúcu myš vo svojej obývačke, preto ju včely zabalia do vrstiev propolisu, čím vlastne mŕtveho nepriateľa mumifikujú. Propolis antisepticky zapečatí zdochlinu a potom si ju obyvatelia úľa ani nevšímajú.
Propolis používali v medicíne starí Egypťania a Gréci
Existuje spústa dôkazov poukazujúcich na to, že propolis používali Egypťania a Gréci ako antiseptikum na liečenie rán. Propolis zmiešali s včelím voskom a ďalšími prírodnými surovinami a aplikovali lokálne ako balzam na odreniny, rezné rany a popáleniny. Dnes vieme, že propolis je silná antimikrobiálna látka. Je logické uvažovať, že tieto balzamy používané v staroveku pravdepodobne chránili rany od infekcií a urýchľovali rýchlosť hojenia.
Egypťania používali propolis tiež v procese mumifikácie. Možno starí Egypťania pozorovali proces mumifikácie vo včelích príbytkoch a následne využili tento koncept vo vlastných pohrebných rituáloch.
Propolis púta v súčasnosti veľkú pozornosť ako možný liek na rakovinu
Posledných pár rokov začalo využitie propolisu vo výskume naberať na dôležitosti ako možná alternatíva alebo podpora liečenia pre niekoľko typov rakoviny. Klinické štúdie preukázali zastavenie rastu nádorov ako následok aplikácie propolisu.
Najväčší problém, ktorému čelia výskumníci skúmajúci propolis ako potenciálny liek na rakovinu je jeho veľmi komplexné chemické zloženie. Propolis sa skladá z vyše 300 rôznych zložiek, pričom veľa z nich sú komplexné. Izolovať konkrétnu chemickú látku, ktorá spôsobuje spomalenie rastu nádorov, môže byť neuveriteľne náročné. Nehovoriac o skutočnosti, že špecifický účinok propolisu môže byť výsledkom synergie dvoch alebo viacerých zložiek. Aby toho nebolo málo, ako sme spomenuli vyššie, konkrétne zloženie propolisu sa líší podľa lokality. Pokiaľ ide o propolis, neexistuje jeho konzistentný chemický vzorec.
Propolis je silné antiseptikum
Včely používajú propolis, aby upchali malé medzery a trhliny v úli. Toto konštrukčne posilňuje úľ a znižuje vibrácie, ale tiež chráni úľ pred mikrobiálnymi votrelcami. Ukazuje sa, že propolis má silné antibakteriálne, antimykotické a antivirózne vlastnosti. Je to vlastne niečo ako imunitný systém včelstva, ktorý ho udržuje čistým od mikrobiálnych infekcií.
- je antibakteriálny - v dôsledku nadmerného predpisovania antibiotík sa vyvinulo mnoho druhov baktérií odolných voči antibiotikám. Tieto nové druhy baktérií sú označované ako MRSA alebo “superbug”. Štúdie preukázali, že propolis je účinný v liečbe proti MRSA, tým, že spomaľuje rast kolónií a niekedy zastavil rast úplne.
- je antimykotický - plesňové infekcie sú u ľudí veľmi časté. Rôzne druhy kvasiniek môžu obývať takmer každú časť ľudského tela. Veľa štúdií potvrdilo, že propolisový extrakt je účinný pri liečbe mnohých typov hubových infekcií. Tieto štúdie prišli k záveru, že propolisový extrakt je účinný nielen ako inhibítor rastu plesní, ale tiež ako fungicídne činidlo.
- je antivirózny - propolis bol klinicky študovaný v liečbe mnohých rôznych vírusových druhov, ktoré spôsobujú ochorenia u ľudí. Propolis sa ukázal byť účinným liečiteľom na herpes zoster (pásový opar) a herpes simplex, ktorý spôsobuje pľuzgiere a opary.
U nás u Včiel sv. Ambróza používame včelie suroviny výhradne z našich vlastných úľov. Iba tak môžeme garantovať čistotu týchto zložiek v dnešnom svete, ktorý v honbe za ziskom uprednostňuje možstvo pred kvalitou a často sa utieka rovno k falšovaniu alebo predstieraniu určitej kvality. Propolis od našich včiel môžete nájsť v týchto účinných produktoch pre zdravú krásu: Levanduľová hydratácia, Balzam na ruky s medom, Levanduľa & Citrón, Mäta & Vitamín E a krém na prsia Krásne a zdravé prsia.