Nedávne

Najžiadanejšie

Ako kombinovať syry s medom

Ako kombinovať syry s medom

Ponuka syrov na stole nie je kompletná bez medu s jemnou konzistenciou a ľahkou sladkou chuťou. Všetkých našich päť detí ľúbi syr a med samozrejme tiež. Tak nejako prirodzene prišlo ku kombinovaniu rôznych druhov syra s našimi medmi. Boli sme prekvapení ako vynikajúco sa tieto chute dopĺňajú. Potom sme sa toho chytili všetci a chuťovým experimentovaním sme začali skúmať, ktorý syr sa najlepšie dopĺňa s ktorým medom. Máme deväť druhov medu a v obchodoch je veľké množstvo syrov. Kombinácií je neúrekom a náš "výskum" ukázal čo sa k sebe hodí a čo nie.  

Mäkké syry ako encián, camembert, brie alebo kozí syr sa najlepšie dopĺňajú s agátovým a citrusovým medom. Med z bieleho agátu má jemnú kvetovú vôňu s ovocným nádychom a jeho chuť má sladké vanilkové tóny. Citrusový med má vôňu, v ktorej poznať kvety z ktorých pochádza - pomaranče, citróny, limetky, grep a mandarínky. Chuť má ovocné a kvetové tóny.

Polotvrdé a tvrdé syry s jemnou chuťou ako eidam, gouda, čedar alebo aj orieškovo voňajúci ementál sa najlepšie dopĺňajú s medmi s veľmi intenzívnou vôňou ako je tymiánový (materina dúška). Tento med je známy svojou veľmi intenzívnou arómou so živicovými, bylinnými, slanými chuťami; pripomínajúce tropické ovocie, datle a biele korenie. K tvrdému čedaru ani nepotrebujete chlieb - jednoducho odlomte kúsok syra a naberte si naň trošku medu. 

Syry s modrou plesňou ako niva, roquefort alebo gorgonzola sa najlepšie dopĺňajú s levanduľovým medom, ktorý je jemný a nevtieravý. Tento med má kvetovú, veľmi príjemnú vôňu a jeho chuť má tóny figy a marakuje. Je to vynikajúca kombinácia intenzívnej chuti syra s jemnou sladkosťou medu. Nebojte sa experimentovať ani s výraznými alebo "smradľavými" druhmi syra ako limburger. Levanduľový med bezpečne skrotí ich intenzitu. 

Na začiatok to s medom nepreháňajte. Niekoľko kvapiek medu stačí na vhodné doplnenie slanej chuti syra. Želáme Vám bohaté gurmánske zážitky pri objavovaní nových chutí!

Product successfully added to the product comparison!