mint & vitamin E

B01

Ultra-nourishing lip balm

More details

4,99 €

Objem 10 ml

This 100% pure natural lip balm with honey, propolis and precious oils is highly concentrated in ingredients that help to nourish, repair, soothe and protect even the driest and most damaged lips. thanks to its texture and and subtle taste of peppermint, you will not want to leave your house without it.  

This handmade balm contains peppermint, which restores dry and cracked skin and leaves a pleasant cooling sensation. Vitamin E, a natural anti-oxidant, moisturizes and protects lips, and reduces UV exposure. Propolis has amazing healing properties and stimulates tissue growth. Honey, one of the oldest natural cosmetics known to man, provides nutrition for the lips. Unbleached beeswax is added to provide an effective barrier to harsh conditions, in addition to olive and coconut oils to help soften and smooth dry lips. 

This balm is free of water, petroleum products, phthalates, sulfates, dyes, fragrances, preservatives or parabens.

Ingredients: cera alba, olea europaea fruit oil, cocos nucifera oil, mel, propolis extract, mentha piperita oil, rosmarinus officinalis oil, tocopherol (vitamin E).

Grade 

úžasná vôňa

Úžasná vôňa, veľmi príjemný a ukľudňujúci :)

Grade 

balzam je skvelý ale...

Priznám sa, že veľkosť danného balzamu ma vzhľadom na jeho cenu nemilo prekvapil... moja chyba, priznávam, nejako som si tu gramáž nevedela predstaviť v skutočnosti.. škoda, tak či onak, produkt ako taký je skvelý..len sa minie rýchlejšie ako som čakala :)

Grade 

lepší som nemala

Rada by som sa Vám poďakovala z balíček. Lepšie balzamy som doposiaľ nemala! Prajem Vám úspešný nový rok a veľa spokojných zákazníkov :)

Write your review!

Write a review

mint & vitamin E

mint & vitamin E

Ultra-nourishing lip balm

4 RELATED PRODUCTS

Product successfully added to the product comparison!