Nedávne

Najžiadanejšie

Med a tehotenstvo

Med a tehotenstvo

Tehotenstvo je čas, kedy venujeme viac pozornosti nášmu zdraviu. Môže nám med pomôcť lepšie sa postarať o telo počas týchto deviatich mimoriadnych mesiacov? Pozrime sa na fakty o účinkoch medu počas tehotenstva.

Je bezpečné jesť med počas tehotenstva?

Konsenzus odborníkov na výživu je, že med je bezpečný aj počas tohto obdobia. S výnimkou, ak máte cukrovku typu 1, typu 2 alebo gestačný (tehotenský) diabetes. Určite je potrebné, aby ste dbali na výživu počas tehotenstva. Potrebujete si zabezpečiť dostatočný prísun vitamínov a minerálov, ktoré vy a vaše dieťa potrebujú. Teda, nie je dôvod prestať jesť počas tehotenstva med.

Surové potraviny môžu predstavovať riziko pre vaše zdravie a zdravie vášho dieťaťa. Našťastie surový med medzi ne nepatrí. Med nepredstavuje riziko pre zdravie tehotnej ženy alebo jej nenarodené dieťa. Takže, ak radi používate med do čaju, pečenia či jogurtov, pokojne si ho môžete užívať aj počas tehotenstva. Okrem toho, med je chutný, sladký a je vhodnejším sladidlom ako cukor alebo glukózovo-fruktózový sirup. 

Používanie medu počas tehotenstva

Počas tehotenstva sa imunitný systém mení, aby chránil ženu, no predovšetkým bábätko, ktoré v jej tele rastie. Imunitný systém musí zvládať väčší nápor a žena je vo väčšom riziku, že podľahne nejakej infekcii. Mnohé štúdie ukázali, že med môže pomôcť pri diagnózach ako sú astma, pomáha pri liečení povrchových rán, alebo pri kašli či zapálenom hrdle.

Med a bolesti hrdla počas tehotenstva

Kašeľ a zapálené hrdlo nás môže prekvapiť kedykoľvek počas roka. Pred tehotenstvom ste najskôr použili medicínsky sirup proti kašľu alebo pastilky. Počas tehotenstva ste možno opatrnejšia. Vyskúšajte med s jeho prirodzenými protizápalovými účinkami.

Med môže pomôcť proti striám

Med používala už Kleopatra na udržiavanie elasticity pokožky pre jej mladší vzhľad. Med pomáha znižovať zápaly a udržuje pleť hydratovanú. To všetko znižuje pravdepodobnosť vzniku strií.

Med a jogurt proti kvasinkovej infekcii počas tehotenstva

Kvasinková infekcia (candida) je bežná počas tehotenstva. Používanie jogurtu a kvetového medu sa osvedčilo mnohým ženám ako náhrada za protikvasinkový krém.

Kedy sa vyhnúť medu

Všetky druhy medu sú prírodnými sladidlami. Med obsahuje glukózu a fruktózu. Preto každý med predstavuje pre cukrovkára cukor. Ak máte nábeh na cukrovku, alebo ňou už trpíte, poraďte sa s vaším lekárom ohľadom konzumácie medu počas tehotenstva. 

Med by nemal byť podávaný deťom do jedného roka života. Jedná sa totiž o nespracovaný prírodný produkt. Tráviaci trakt dojčaťa ešte nemá dostatok “dobrých” baktérií, ktoré by si poradili s tými “zlými”. Pre deti a dospelých toto ale nepredstavuje žiadne riziko a dokonca ani pre tehotnú ženu, ktorej telo si vie prirodzene poradiť s baktériami a chráni pred nimi svoje vyvíjajúce sa bábätko. 

Môže med pomôcť otehotnieť?

Med zmiešaný so škoricou je prastarým receptom na pomoc s otehotnením. Žiaľ, neexistuje k tomu žiadna vedecká štúdia, ktorá by toto tvrdenie podporila. Ak sa ale pozrieme na účinky medu a škorice, asi nebude ďaleko od pravdy. Med aj cejlónska škorica (nie bežná čínska typu Cassia) obsahujú účinné flavonoidy a polyfenoly. Tie pomáhajú zvyšovať prietok krvi a potláčajú zápaly, čím podporujú zdravie rozmnožovacích orgánov. Štúdie na zvieratách ukázali, že med zlepšil hormonálnu nerovnováhu spôsobenú stresom z okolia, čo môže ovplyvniť mieru plodnosti. V prípade mužskej neplodnosti, menšie štúdie ukázali, že med môže pozitívne ovplyvniť mobilitu spermií a kvalitu semena.

Mimochodom, naše medy v úľových krabičkách môžu byť krásnym darčekom pri príležitosti narodenia bábätka :)

Product successfully added to the product comparison!